8192 mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead /home/osnovalvivua/public_html/core/DB/Database.php 13 Основа - Педагогічний часопис Львівщини
Logo

ПЕДАГОГІЧНИЙ ЧАСОПИС ЛЬВІВЩИНИ

Logo2
search_left


«Небалакучі жителі сивих Карпат» - з книги Боюкага Микаіллі «Під одним небом»

Опубліковано: Четвер, 11 січня 

min
max

У цій статті я хочу познайомити вас із бойками – однією з етнічних спільнот українців, які живуть у Західній Україні.

На Бойківщині у мене виникло відчуття, що культурні і духовні цінності та традиції місцевих жителів зрощені, як паростки, з їх хлібородної землі. Вони – діти землі. Мою увагу привернув один із них, який неподалік обробляв свій ділянку. Його обличчя, обвітрене і засмагле від постійної роботи під сонцем, було типовим для місцевих жителів. Загалом бойки, з якими мені довелось познайомитись, вразили мене своєю подібністю до нас, азербайджанців.

Бойків називають небалакучими жителями сивих Карпат, і тому, на перший погляд, вони можуть здаватись таємничими і відчуженими. Але слава про їх небалакучість виявилась безпідставною. За зовнішньою мовчазністю бойків приховане полум'яне серце, в якому живе величезна любов до Батьківщини. А звичка говорити неголосно обумовлена характером гірської місцевості ‒ гори не люблять галасу, вони одразу вторять йому багаторазовим розкотистим відлунням.

Письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч  Іван Франко; відомий вчений епохи Відродження, доктор медицини та філософії, астроном, астролог, перший український автор друкованої книжки Юрій Дрогобич; український полководець та політичний діяч, гетьман, кошовий отаман, організатор успішних походів запорозьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства Петро Конашевич-Сагайдачний; український політичний діяч, голова Проводу ОУН-Б, один із головних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття Степан Бандера; засновник першої в Європі мережі кав'ярень, автор рецепту «віденської кави» Юрій Франц Кульчицький; дипломат, перший генеральний писар війська Запорозького Іван Креховецький, польський політик та юрист українського походження, президент Кракова, голова Галицького сейму Микола Зиблікевич; священик, український поет, філолог, фольклорист, етнограф, громадський діяч, один з авторів альманаху «Русалка Дністровая» Іван Вагилевич; священик, композитор, автор музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна» Михайло Вербицький; музикант, вокаліст, лідер рок-гурту «Мері» Віктор Винник; режисер, актор, драматург, публіцист, перекладач, Народний артист УРСР Лесь Курбас, французький композитор і диригент українського походження Мар'ян Кузан; композитор, музикант гурту «НеМо» Анатолій Іванюк; мовознавець-діалектолог, дослідниця бойківських говірок Софія-Євгенія Рабій-Карпінська; український актор театру і кіно, Заслужений артист України Володимир Глухий; співачка, Заслужена артистка України Наталка Карпа; українська письменниця, лауреат Шевченківської премії з літератури Галина Пагутяк; юрист, політик, активний представник бойківської громади Ігор Пукшин; лірник і бандурист, вчений-фольклорист, збирач і виконавець народної інструментальної музики, обрядових пісень та епічних дум, доктор мистецтвознавства Михайло Хай; вчений, професор, член-кореспондент Української академії інформатики Михайло Яворський; канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп, відомий своїм вагомим вкладом у фінансування українознавства на Заході та в Україні, чиїм ім’ям названо Міжнародний конкурс знавців української мови, Петро Яцик – цей список відомих особистостей, які походять із цього благодатного краю, можна доповнювати і доповнювати, оскільки у кожному селищі Бойківщини є свої видатні особистості. Заслуги перед Україною та світом цих діячів величезні. А першоосновою їх успішної діяльності у мистецтві, літературі чи науці є насамперед щира любов до рідного краю та України.

Бойки вільні духом і серцем. Кажуть, свобода ‒ це їх бог. В основі їхньої філософії лежить самопізнання, а найдосконалішою зброєю бойків є правда. Самопізнання і прямодушність опромінюють їх шлях, спрямовуючи їх на вічні пошуки істини. Любов і гармонія, притаманні цим пошукам, із перших днів знайомства з бойками спонукали мене написати про них. Тому наша активна група журналістів-дослідників: я, Ольга та Самір із великим задоволенням прийняли запрошення Наталії Гошівської відвідати Всесвітні бойківські фестини ‒ міжнародний етнічний фестиваль бойків, який відбувається раз на 5 років у Турківському районі Львівської області. Нам пощастило побувати на цьому яскравому святі, яке ще називають «Голосом Бойківщини». Цього разу вже шостий фестиваль проходив у селі Явора Турківського району і прийняв гостей мало не з усіх кінців світу. Це були справжні народні гуляння. Представники давньої етнічної групи українців, що зберегли багато старовинних звичаїв і обрядів, цьогоріч представили гостям понад 85 окремих подій та вперше почастували автентичною бойківською кухнею.

Немає коментарів