Logo

ПЕДАГОГІЧНИЙ ЧАСОПИС ЛЬВІВЩИНИ

Logo2
search_left


"Українські імпресії. Лист другий" - Бёюкага Мікаіллі, редактор газети «Освіта і час»

Опубліковано: Вівторок, 14 листопада 

min
max

На зустрічі, що пройшла в департаменті освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, брала участь і директор школи-ліцею Верховинського району Івано-Франківської області Надія Остафійчук, яка запросила нас відвідати навчальний заклад, який вона очолює, що відкрило мені можливість познайомитися ближче з цим прекрасним краєм України, її доброзичливими, щирими, гостинними людьми.

Верховинський район вважається периферією України і є центром Карпат. Щоб дістатися до цих країв, які перебувають на самому кордоні з Румунією, доводиться пройти довгий шлях через високі перевали сивих Карпат, повз бурхливі гірські ріки, гуркіт яких шепоче про прохолоду в літню спеку, повз сільські будиночки на пологих схилах гір, де живуть усміхнені, відкриті й привітні люди. Ці місця нагадали мені рідний край – Ісмаїли, де так само наповнюється спокоєм душа. Тут я згадав дзвінке дзюрчання джерел Азербайджану, які здавалися такими далекими звідси.

На схилі дня спостерігаючи за людьми, які працювали на полях, пастухів, які приганяли стада в село, дівчат, що несли воду з джерела, хлопців, які кудись поспішали верхом на конях, і сонце, що все це освітило своїми останніми променями, перед тим, як зникнути за гірською грядою, я подумав, що серце людське всюди хвилюється за одне і те саме.

Приїжджаючи в Україну, я навіть уявити не міг, що все, що відкриється моєму погляду на цій благодатній землі, буде так нагадувати рідне – все те, що пестило погляди і душу в Азербайджані. Намилувавшись на пейзажі, познайомившись з тутешніми людьми, я зрозумів, що ця схожість ґрунтується на гармонії, навіяне дивною красою природи цих країн. Природа Азербайджану живить кращі якості в душі азербайджанців – ґречність, гостинність, вірність в дружбі, сталість, надійність. Ці високі якості в тій ж мірі притаманні й українцям.

Перейшовши річку Чорний Черемош, опиняєшся серед ошатних будиночків, що потопають у зелені, і благочестивих, усміхнених людей Верховини. Кожна п'ядь цієї землі, кожна особа тут немов нагадує, що ти на Україні. Це – типове гуцульське селище. Верховина – край, де живуть гуцули. У міру знайомства з ними, з їх давньою історією, культурою і традиціями, їх гостинністю, мужністю і прямодушністю, ставши свідком того, як люблять і свято зберігають свою історію і традиції, як бережуть їх і передають наступним поколінням, я переймався все більшою любов'ю до цих людей.

Селище Верховина до 1962-го року називалося село Жаб'є. Це селище на річці Чорний Черемош, що як перлове намисто огинає простори Верховини, знаходиться в 31 км від залізничної станції Ворохта. Але ми прибули в селище не поїздом. Звичайно ж, подорож на автомобілі, на мій погляд, дозволяє вдосталь насолодитися красою тутешньої природи, відчути її подих.

Про селище Жаб'є мені розповіла Ольга Соломійчук. Вона зустріла нас в Верховині, на березі річки Чорний Черемош. Усміхнена Оля, очі якої випромінюють життєлюбність, – депутат районної ради, директор Верховинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, голова правління Івано Франківської обласної громадської організації «Християнська асоціація молоді та сім’ї» (VMCA– Карпати). Від неї я багато дізнався про Верховину і гуцулів. Перші відомості з письмових джерел про селище Жаб'є відносяться до 1424 року. Існує легенда, що першим поселенцем в долині Чорного Черемоша був селянин за прізвищем Жабка, від якого і одержало назву селище Жаб'є. За іншою легендою, тут в заболоченій долині річки водилося багато жаб, звідки і пішла назва селища. Сучасна назва селища – Верховина (піднесена ділянка) повністю виправдана. Сама нижня частина селища розташована на висоті 620-640 м над рівнем моря, а більша його частина знаходиться набагато вище, в горах. Найбільш високогірні села Верховинського району розташовані на висоті 1250 м над рівнем моря. Ці села вважаються найвищими гірськими населеними пунктами України – Кривопілля (Кривопільський перевал) та Буковець (Буковецький перевал).

Далі буде...

Немає коментарів


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання